Přeskočit na hlavní obsah

Blazén

"Ty vole, poď se na něco podívat," zaznělo z křoví.
Lukas cukl hlavou k rozpadlé zdi, za kterou přečníval skelet skleníku.
"Hej, kde seš? Poď sem," vykřikl znovu Thomas a Lukas přeskočil hradbu drolivých kvádrů. Kolem se rozprostřelo spletité houští. Mráz slepil vlasy drnů, o které Lukas sem tam zakopával, než se dostal k Thomasovi.
 Oba bydleli nedaleko této klidné části města. Často sledovali plevel a mladé stromky, jejichž kořeny pomalu ujídaly z betonáže klášterní zahrady. Skleníky byly vysklené a rozřezané rzí. Chodili tudy často, jen tohle jim uniklo. Betonový bazén.
 "To je peklo - čum," ukázal Thomas na zkalenou vodní hladinu, kde plavaly napuchlé flašky.
 "Je zvláštní, jak to ty stromy odstíněj - že to jako nevidíš od cesty - i když je to takovej hlubokej kráter," opáčil Lukas a hned dodal, "už ses vychcal?"
 "Jo, to jo, ale koukni se pořádně,"
 "Na co jako?"
 "Támhle," vzal ho za rameno, přivřel jednoho oko a stoupl si za něj. Zamířil prstem.
 "Já nic nevidím,"
 "Tak to vytáhneme,"
 "To je debil," ale nechtěl se hádat.
Nakláněli se nad hladinou. Hladina tmavla a na mastná oka si už políčila. Slaboučkou krustu rozbili po každé klackem. Po pár pokusech odlepit věc ode dna se Thomas napřímil a spustil: "Kurva, už mě to nebaví,"
"Hele," pokračoval Lukas, "to vypadá jako pistole."
"Ale hovno,"
"Jo, fakt - je tam trochu vidět kohoutek,"
 "Ale hovno!" vykřikl Thomas a podíval se po okolí, jestli nenajde další nástroj. Přivřel oči a udělal krok dozadu. Nepatrně se obrátil. Uhodil předkloněného Lukase přes hlavu. Lukasovo tělo se zřítilo do sebe. V bazénu zbyla jen skomírající jiskra.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Covida Bartošová aneb komparz na ctyři

„Nechceš si zahrát bulvárního novináře v druhý sérii Ivety? Bude to max na pět hodin...“ Dorazil jsem ráno, trochu nevyspalej a nervózní, k Hlaváku, kde se točilo. Ujal se mě tam hned úlisnej ale vtipnej břichatej týpek Kamil. V bílý mikině tam komandoval různý chlapy, některý vypadali, jako kdyby na Hlaváku i přespávali. Nahodili na mě devadesátkový pončo a vlasy připlacli lakem na vlasy. Při čekaní na set mi ve stanu jeden bejvalej starší novinář pouštěl svatební videa, který teď točí, protože je to klidnejší práce než v deníku. Ok - táhlo mu z huby na dva metry a pak mi ukazoval, že fotí taky třeba kabelky, produktovky. Tyvle, hele jdu ven. Tam potkám týpka Michala. Vtipný, jeli jsme s nim par dní zpátky Überem, kde nám vyprávěl, že staví base u filmu. To už nás ale vede břichatej týpek Kamil s mečivým hlasem do Automotoklubu. V prvním patře, v načervenalým sále jsme si s komparzisty sedli a půl hodiny čekali v zimě. Bylo nás tam dvacet, fiktivních novinářů. Kamil mezi náma ze začát...

Jak si jednou otevřeš hlavu, podruhé si ji nezavřeš

 Jak někomu vysvětlíte, že jste psychicky labilní? Nijak. Buď si o vás budou myslet, že jste přecitlivělý, nebo se stanete objektem zájmu a budete se zaklínat slovy, kterejm rozumíte jenom sami, protože si je většina nezapamatuje, ani nezažije.  Zaklínaj vás antidepresivama, což oceněj vaši známí, co rozuměj drogám, protože kdo něco někdy měl, tak jakože ví, o co jde - jaká je to problematika - že deprese je něco, co se jakoby vyndává a vrací zpátky do hlavy, jako golemova koule, když na ni máme chuť.  Baví mě pozorovat slova, názvy ženy, který se měněj po otevření. Baví mě pozorovat, jak se předháněj, kdo si dal víc. Baví mě pozorovat nechat se pozorovat, když si všichni dáváme znovu víc. "To je tak skvělý, kolik toho sežeru - málo? Co jsem si ještě nedal? Cigáro. Kafe a cigáro. Brko a cigáro. Pivo, brko a cigáro. Přiložím šestiúhelník krystalu."  Jak si jednou otevřeš hlavu, podruhé si ji už nezavřeš. Byla by to škoda a zázrak zároveň. Rozvolněná úzkost...

Courová

Tak já už tomu vůbec nerozumím. Výtvarnýmu umění. Procházíme galerií s jednou umělkyní, která má za sebou seznam výstav v různejch koutech světa. Prý je pro český prostředí málo známá, ale důležitá, třeba „jako Kintera“. Otevřeně poslouchám, jestli z artistky vypadne něco zajímavýho, co není jen přecitlivělej povzdech, ale štiplavý niterný poznání. Zatím jsem se po půlhodině dočkal jen samolibýho mlaskání. Bere se tak vážně, až je mi z toho blbě od žaludku. Nulová provokace. Vůbec to na mě nedejchá. Nedokážu rozhejbat svoji představivost na předmětech v tom vyprahlým, historickým prostoru. Jsem z toho unavenej, jen se na to podívám. V obrovskejch sálech je pár fragmentů a prázdnota se vydává za koncept. Ze stropu visí hřeben nad zrcadlem. První moment, kterej mě zaujal. Jinak nuda. Žádná sranda, jenom nafouklá vážnost. V momentě, kdy rozehraju lidskej dialog typu „Tak jste to dala dohromady z toho, co bylo po ruce...“ slyším úsměšky, vtipný poznámky šeptem, co jsem zač, proč se tak blb...