Přeskočit na hlavní obsah

tradice smyslu

Forma hry:

 Hra má pravidla, epičnost a neustálý konflikt, který má jasný záměr - prohra, nebo vítězství; ale jakákoliv prohra nás nutí pokoušet znovu vítězství svou jednoduchostí začít kdykoliv znovu. V obou případech jde o faleš v rámci pravidel. Fanatickým zaujetím pro hry se ztrácí reálný úspěch - radost esenciálního života. Chceme vyřešit celou hru a vyhrát, protože to lze se znalostí všech předpisů. Cílem hry je zábava z úspěchu.
 Dnes se hry staly bezvýzevné v prospěch demokratizace komerčního úspěchu. Nejde již o hru správnou, (správná hra si hravost přiznává) ale implantovanou do běžných pravidel skutečnosti. Staly se průhledně běžnými s důrazem na vizualizaci zploštěné reality. Ve hře nás přestal zajímat vývoj a děj, čímž se dostáváme pouze k úkolům, které jsou v konečné fázi stejně vizuálně plněny. Instantní radost je dostupná bez snahy.
 Falešné úspěchy se dají aplikovat na vzdělání, kdy plnění úkolů předchází zážitku a epickému průběhu vzdělávání. Nejde nám o další styčné body pro ukotvení naší existence, nýbrž o hravý úkol, který jsme si z donucení života vybrali.

Neschopnost si udržet koule mimo systém:

 Rebelie studentů - beztvará a samoúčelná a existuje jenom kvůli nucenosti. Pojmem x (filosofa, umělce atd.), kterým si vynucují oprávněnost, rozdávají jednoduché pravdy rozpité v samolibosti fetišistických pomůcek, bez nichž by jinak nepřežil falešný zlomek jejich vydobyté osobitosti. Pravdu neznají, ale sami ji vyhlašují. Je málo uvědomělých se základním instinktem hledání a mimo-systémové autodidaktiky.

 V našem prázdném odpoledním čase mělníme informace - máme čas, ale nemáme soudnost:

 Naše porevoluční generace se odstřihla od tradice komunismu, ale neprohlédla skrz roky k těžbě myšlení z fondu myšlenek mnohem starších. Jediné, co ve spoustě nevyzrálých zůstalo, je sentimentální pocit prvorepublikovosti plně ovládaného hipsterstvím a imaginací z fotek.
 Naprosté pomatení končí bezpáteřním přijetím pop filmových tradic, do kterých se promítá upachtěná pracovitost a neohledně masité hrdinství. Pokud se nám nedaří se ztotožnit, je tu identifikační prvek češství, čímž se plně vytlemíme idolům, abychom obhájili zemitou ignoranci s dlaněmi nablitého piva. Avšak pokora Čechů pramení spíše ze submisivity, jež končí v zapšklosti a případné otevření se ostatním bývá afektované.
 Chybí nám kulturní autority, které by byly schopny reprezentovat samy sebe, a nikoliv sebe v denících nebo týdenících, abychom se mohli vyhnout komerční masáži a sami  finančně podpořit pro nás směrodatné autority. Jsme zapřaženi do podbízivého vlivu. Problém je v ubohé podpoře založené na senzacechtivosti, protože každé přemístění masáže na další část našeho těla, nás nutí k bezbranné koncentraci na dané místo. Musíme vykořenit bezčasové události médií naším odmítnutím.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Covida Bartošová aneb komparz na ctyři

„Nechceš si zahrát bulvárního novináře v druhý sérii Ivety? Bude to max na pět hodin...“ Dorazil jsem ráno, trochu nevyspalej a nervózní, k Hlaváku, kde se točilo. Ujal se mě tam hned úlisnej ale vtipnej břichatej týpek Kamil. V bílý mikině tam komandoval různý chlapy, některý vypadali, jako kdyby na Hlaváku i přespávali. Nahodili na mě devadesátkový pončo a vlasy připlacli lakem na vlasy. Při čekaní na set mi ve stanu jeden bejvalej starší novinář pouštěl svatební videa, který teď točí, protože je to klidnejší práce než v deníku. Ok - táhlo mu z huby na dva metry a pak mi ukazoval, že fotí taky třeba kabelky, produktovky. Tyvle, hele jdu ven. Tam potkám týpka Michala. Vtipný, jeli jsme s nim par dní zpátky Überem, kde nám vyprávěl, že staví base u filmu. To už nás ale vede břichatej týpek Kamil s mečivým hlasem do Automotoklubu. V prvním patře, v načervenalým sále jsme si s komparzisty sedli a půl hodiny čekali v zimě. Bylo nás tam dvacet, fiktivních novinářů. Kamil mezi náma ze začát...

Jak si jednou otevřeš hlavu, podruhé si ji nezavřeš

 Jak někomu vysvětlíte, že jste psychicky labilní? Nijak. Buď si o vás budou myslet, že jste přecitlivělý, nebo se stanete objektem zájmu a budete se zaklínat slovy, kterejm rozumíte jenom sami, protože si je většina nezapamatuje, ani nezažije.  Zaklínaj vás antidepresivama, což oceněj vaši známí, co rozuměj drogám, protože kdo něco někdy měl, tak jakože ví, o co jde - jaká je to problematika - že deprese je něco, co se jakoby vyndává a vrací zpátky do hlavy, jako golemova koule, když na ni máme chuť.  Baví mě pozorovat slova, názvy ženy, který se měněj po otevření. Baví mě pozorovat, jak se předháněj, kdo si dal víc. Baví mě pozorovat nechat se pozorovat, když si všichni dáváme znovu víc. "To je tak skvělý, kolik toho sežeru - málo? Co jsem si ještě nedal? Cigáro. Kafe a cigáro. Brko a cigáro. Pivo, brko a cigáro. Přiložím šestiúhelník krystalu."  Jak si jednou otevřeš hlavu, podruhé si ji už nezavřeš. Byla by to škoda a zázrak zároveň. Rozvolněná úzkost...

Courová

Tak já už tomu vůbec nerozumím. Výtvarnýmu umění. Procházíme galerií s jednou umělkyní, která má za sebou seznam výstav v různejch koutech světa. Prý je pro český prostředí málo známá, ale důležitá, třeba „jako Kintera“. Otevřeně poslouchám, jestli z artistky vypadne něco zajímavýho, co není jen přecitlivělej povzdech, ale štiplavý niterný poznání. Zatím jsem se po půlhodině dočkal jen samolibýho mlaskání. Bere se tak vážně, až je mi z toho blbě od žaludku. Nulová provokace. Vůbec to na mě nedejchá. Nedokážu rozhejbat svoji představivost na předmětech v tom vyprahlým, historickým prostoru. Jsem z toho unavenej, jen se na to podívám. V obrovskejch sálech je pár fragmentů a prázdnota se vydává za koncept. Ze stropu visí hřeben nad zrcadlem. První moment, kterej mě zaujal. Jinak nuda. Žádná sranda, jenom nafouklá vážnost. V momentě, kdy rozehraju lidskej dialog typu „Tak jste to dala dohromady z toho, co bylo po ruce...“ slyším úsměšky, vtipný poznámky šeptem, co jsem zač, proč se tak blb...